Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech
  • Witamy na witrynie Szkoły Podstawowej im. Władysława Sikorskiego w Rakołupach

  • Witamy na witrynie Szkoły Podstawowej im. Władysława Sikorskiego w Rakołupach

  • Witamy na witrynie Szkoły Podstawowej im. Władysława Sikorskiego w Rakołupach

  • Witamy na witrynie Szkoły Podstawowej im. Władysława Sikorskiego w Rakołupach

Dnia 6 grudnia naszą szkołę odwiedził św. Mikołaj. Przywiózł prezenty dla wszystkich grzecznych dzieci. A ze uczniowie naszej szkoły przez cały rok byli grzeczni, każdy otrzymał prezent.

 

    13 grudnia 2018 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Rakołupach wraz z rodzicami oraz opiekunami panią Sylwią Tomaszewską, panią Barbarą Skierewską i panią Katarzyną Lisowską wyruszyły dużym autokarem w pogodnych nastrojach w niezwykłą wyprawę. Dzieci już od pierwszych kilometrów naszej trasy śpiewały poznane na zajęciach piosenki, nie zabrakło także kolęd. Dzięki tak miłej atmosferze droga do Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie minęła nam bardzo szybko. Na miejscu historię bombkarni przybliżyła nam jedna z pracownic firmy pani Ania. W muzeum mogliśmy podziwiać setki unikatowych, niepowtarzalnych eksponatów z różnych krajów i epok. Tuż przy wejściu zobaczyliśmy przepiękną, amerykańską choinkę ozdobioną wyrobami produkowanymi przez Firmę Biliński dla klienta ze Stanów Zjednoczonych. W dalszej części galerii mogliśmy porównać jak zmieniły się upodobania Amerykanów na przełomie dziesięciu – piętnastu lat. Oglądaliśmy także dekoracje świąteczne charakterystyczne dla stylu wiktoriańskiego, francuskiego czy norweskiego. Błyszczące kamienie i stonowana kolorystyka nadawała drzewkom przepięknego, biżuteryjnego wyglądu. Natomiast tylko najwięksi śmiałkowie zajrzeli do upiornego Halloweenowego zakątka.

    Poznaliśmy każdy z etapów wytwarzania bombki. W dmuchalni zwinni dmuchacze o gibkich palcach - przy pomocy szklanej rurki i gorącego palnika - wytwarzali najróżniejsze kształty. Na naszych oczach powstawały idealnie okrągła kula oraz serce. Tak uformowane ozdoby trafiały do srebrzalni, gdzie za sprawą azotanu srebra nabierały lustrzanego blasku. Natomiast panie z działu dekoratorni, z niepozornych, szklanych form tworzą prawdziwe dzieła sztuki. Paleta barw, błyszczący brokat i ściany zapełnione kolorowymi, różnokształtnymi, wiszącymi w równiutkich szeregach bombkami, wywołują zdumienie i zachwyt nie tylko dzieci, ale także dorosłych. Każdy z nas szukał tej najpiękniejszej, tej jedynej, niepowtarzalnej. Z dekoratorni przeszliśmy do pracowni, gdzie otrzymaliśmy szybką lekcję malowania i ozdabiania bombki brokatem. Samodzielnie wykonaną ozdobę choinkową zabraliśmy ze sobą.

    Nasze zwiedzanie bombkarni zakończyliśmy w sklepie firmowym, gdzie każdy mógł dokonać zakupu ozdób choinkowych. Następnie udaliśmy się do Hotelu - Restauracji Dębianka na obiad.

    To jednak nie koniec naszej podróży, w drodze powrotnej do domu odwiedziliśmy Zamość – perłę renesansu. Wykonaliśmy pamiątkowe fotografie w cudownych świątecznych dekoracjach. Tradycyjnie w drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w restauracji McDonald’s.

    Do Rakołup dotarliśmy z uśmiechem na twarzy i z dłońmi pełnymi prezentów, a po dniu pełnym wrażeń niespodzianką dla dzieci była srebrna bombka z imieniem, która z pewnością jest nieszablonową pamiątką.

 

     Dnia 19 listopada 2018 roku uczniowie klasy 0, I, II, III, IV, V, VI i VIII pod czujnym okiem nauczycieli: pani Sylwii Tomaszewskiej, pani Barbary Skierewskiej, pani Ewy Kaczor oraz pani Karoliny Rymarskiej wybrali się do Chełma na trzecią część filmu „Hotel Transylwania”.

    Gdy dotarliśmy do kina Zorza, każdy z uczniów usiadł sobie wygodnie w fotelach, niektórzy kupili popcorn oraz colę i zaczął się spektakl. Wszyscy z zaciekawieniem oglądaliśmy ekranizację o przygodach rodzinki przemiłych potworów. Kiedy film się zakończył wyszliśmy wesoło z sali i pomaszerowaliśmy do wyjścia. 

    Po udanym seansie wybraliśmy się na lunch do McDonald’s, ale nasze wrażenia wciąż nie opadały. Ciągle rozmawialiśmy o tym interesującym filmie. Bardzo nam się on podobał.

 

Dnia 12 listopada w naszej szkole obchodziliśmy 100 lecie odzyskania niepodległości. Z tej okazji uczniowie przygotowali uroczysty apel poswięcony upamiętnieniu tego wydarznia.

 

21 września 2018 roku nasza Szkoła po raz kolejny wzięła udział w akcji Sprzątanie Świata. Uczniowie naszej szkoły, zarówno ci mali jak i też dzieci z klas starszych, wyposażeni w worki i rękawiczki ruszyli do walki o czysty teren wokół szkoły. 
Sprzątanie Świata - to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie czystego otoczenia, prawidłowego gospodarowania odpadami oraz inicjowanie działań, dzięki którymi zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.

DSC 2884 

Dnia 3 września 2018 roku w naszej Szkole rozpoczęliśmy nowy rok szkolny – 2018/2019. Szkolne uroczystości rozpoczęcia nowego roku szkolnego poprzedzone zostały uroczystą mszą świętą. 
Już w Szkole podczas uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego pani dyrektor Anna Kowal powitała uczniów z klas II - VIII, którzy po dwumiesięcznych wakacjach wrócili do szkoły, aby kontynuować swoją podróż po krainie wiedzy. Powitała także rodziców, uczniów i nauczycieli, którzy od tego roku dołączyli do naszej szkolnej społeczności. Pani Dyrektor serdecznie przywitała w szkole pierwszoklasistów, dla których 3 września 2018 r. był szczególnym dniem - dniem w którym rozpoczęli nowy, ważny i wspaniały rozdział ich życia.
Pani Dyrektor poinformowała zebranych uczniów oraz rodziców o zmianach jakie podczas wakacji zaszły w budynku szkoły. Na zakończenie życzyła wszystkim wielu sukcesów i satysfakcji z osiągnięć.

1

Dnia 15 października w naszej Szkole obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Wzorem lat ubiegłych była to doskonała okazja do podziękowania i wręczenia nagród za pracę pracownikom obsługi oraz niektórym wyróżniającym się nauczycielom naszej szkoły. W tym roku pani dyrektor Anna Kowal nagrody wręczyła następującym nauczycielom.

- pani Barbara Skierewska
- pani Sylwia Tomaszewska
- pani Ewa Kaczor
- pani Paulina Głaz

Dnia 12 października społeczność naszej szkoły włączyła się w Projekt Krokus. Koordynatorem Projektu Krokus jest Żydowskie Muzeum Galicja. Co rok rośnie liczba uczestników tego niezwykłego przedsięwzięcia a w tym roku do tego grona dołączyła nasza Szkoła. W ramach Projektu Krokus uczniowie sadzili cebulki żółtych krokusów. Kwiaty zakwitają na początku wiosny. Żółte krokusy upamiętniają dzieci – ofiary Holokaustu.

DSC 2912

Dnia 1 października w naszej Szkole obchodziliśmy Święto pieczonego ziemniaka. Święto to połączyliśmy razem z Dniem Chłopaka. W tym dniu oprócz prezentów które dostała męska część społeczności szkolnej mieliśmy szereg atrakcji i konkurencji sportowych które poprowadził nauczyciel naszej szkoły – pan Jarosław Smalej. Wszyscy bardzo długo i miło będziemy wspominać ten dzień.

43384021

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech